Po jakim czasie w nowej pracy można pójść na L4?« Wróć do listy pytań

witam!30 wrezśnia upłyną dzień ostatniego dnia pracy od 2 grudnia jestem zarejestrowana w urzędzie pracy z prawem do zasiłku od połowy stycznia chcę podjać pracę po jakim czasie mogę udać się na L4?
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 7 stycznia 2015 14:08
0

Co do zasady, jeśli stan zdrowia tego wymaga, na zwolnienie lekarskie można iść zaraz po rozpoczęciu nowej pracy, a pracodawca ma obowiązek takie zwolnienie uwzględnić. Jednak jeśli od dnia podjęcia pracy nie upłynęło 30 dni, pracownik może nie otrzymać wynagrodzenia chorobowego. Zgodnie bowiem z przepisami wynagrodzenie takie przysługuje pracownikowi, który był objęty ubezpieczeniem chorobowym przez co najmniej 30 dni. Do tego czasu wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, którym pracownik mógł podlegać np. w poprzednim miejscu pracy, jeśli przerwa między nimi nie wyniosła 30 dni, lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Osoby bezrobotne uprawnione do otrzymywania zasiłku nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, więc czas, kiedy była Pani zarejestrowana jako bezrobotna, nie będzie się wliczał do okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Istnieje jednak kilka wyłączeń, które uprawniają pracownika do otrzymywania zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia. Dotyczy to osób ubezpieczonych:
– będących absolwentem szkoły lub szkoły wyższej, które zostały objęte ubezpieczeniem chorobowym, lub do takiego ubezpieczenia przystąpiły, w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
– które stały się niezdolne do pracy w skutek wypadku w drodze do lub z pracy,
– podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, które posiadają co najmniej 10 lat okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
– będących posłem lub senatorem, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia kadencji.
Jeśli więc nie spełnia Pani powyższych kryteriów, wynagrodzenie chorobowe będzie Pani przysługiwało od 31 dnia zatrudnienia. Należy pamiętać, że w przypadku wcześniejszego zwolnienia, tj. w pierwszych 30 dniach, nieobecność pracownika w pracy traktuje się jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 23 marca 2015 14:38