Własna działalność a wysokość zasiłku macierzyńskiego« Wróć do listy pytań

witam.mam problem z obliczeniem wysokości zasiłku macierzyńskiego i proszę o pomoc. w czerwcu mam termin porodu a własną działalnosc prowadzę od ponad roku,opłaciłam teraz składkę która wyniosła 3500tys. i to było naliczone od podstawy ponad 9000tys.czy mogła bym wiedziec ile mogę spodziewac sie zasiłku macierzyńskiego?Z góry dziękuje i czekam na odpowiedz
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 6 maja 2014 08:27
0

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą ma Pani obowiązek uiszczania składki zdrowotnej. Przepisy jednak nie narzucają obowiązku opłacania składki chorobowej, decyzja ta zależy wyłącznie od przedsiębiorcy. Jednak opłacanie tej składki ma wpływ na przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jeśli więc opłacała Pani składkę chorobową zasiłek macierzyński zostanie Pani wypłacony.
Zgodnie z obecnymi przepisami kobieta, która urodziła dziecko, a podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do otrzymania zasiłku jeśli opłaciła co najmniej jedną składkę chorobową, bez konieczności podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez 90 dni. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą to Pani decyduje o wysokości opłacanej składki, a im jest ona wyższa, tym wyższa podstawa do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. W 2014 roku maksymalna podstawa od jakiej może być uiszczana składka na ubezpieczenie, czyli maksymalna podstawa składek na ubezpieczenie chorobowe wynosi 9365zł (jest to 250% prognozowanego średniego wynagrodzenia miesięcznego, które przyjmuje się do ustalenia rocznej podstawy wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Obliczając wysokość zasiłku macierzyńskiego bazuje się zatem na podstawie, od której opłacane są dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Dla obliczenia tej podstawy bierze się pod uwagę średnią z12 miesięcy poprzedzających poród, w których składka była opłacana. Jeśli okres opłacania był krótszy, dla wyliczenia podstawy bierze się pod uwagę średnią podstawę w tym krótszym okresie. W Pani przypadku, jeśli dobrowolna składka była uiszczana przez co najmniej 12 miesięcy, do wyliczenia wysokości zasiłku należy obliczyć średnią podstawę składek z okresu roku. Jeśli natomiast do tej pory uiściła Pani mniej lub wyłącznie jedną składkę o której mowa w zapytaniu, do obliczenia wymiaru zasiłku będzie brana podstawa za krótszy okres lub podstawa za jeden miesiąc (maksymalnie 9365zł za każdy z miesięcy).
W takiej sytuacji przysługujący Pani zasiłek macierzyński będzie wynosił 100% podstawy składki w okresie urlopu macierzyńskiego, i 60% podstawy w okresie urlopu rodzicielskiego. Może Pani wybrać także drugi wariant, w którym zarówno w czasie urlopu macierzyńskiego jak i rodzicielskiego, wysokość wypłacanego zasiłku będzie wynosiła 80%.
Zatem do obliczenia wysokości zasiłku musi Pani wziąć pod uwagę ilość miesięcy, w których opłacana była dobrowolna składka (maksymalnie 12 miesięcy), a jeśli przed porodem opłaci Pani składkę wyłącznie za jeden miesiąc, to podstawa składki za ten miesiąc będzie jednocześnie podstawą do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jest on wypłacany podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego, i do Pani decyzji należy czy będzie on wynosił 100 i 60% podstawy do obliczenia składki, czy po 80% w czasie trwania każdego z urlopów.
Proszę pamiętać o złożeniu w ZUS odpowiednich dokumentów w terminie do 14 dni po porodzie.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 11 sierpnia 2014 14:28