Zmiany w kredytach od przyszłego roku

Dodane dnia Gru 14, 2016 w Prawo i przepisy, Wiadomości | 0 komentarzy

kredyt

shock/bigstockphoto.com

Nowy rok będzie pełen zmian dla klientów banków posiadających zobowiązania kredytowe. Poza podwyższeniem wymaganego przy kredycie hipotecznym wkładu własnego do górnej granicy 20% zmiany obejmą również pośrednictwo kredytowe oraz reklamowanie tego produktu.

Zamiany w kredytach hipotecznych

Wejdą w życie na mocy znowelizowanej ustawy o kredycie hipotecznym, która czeka na swój ostateczny kształt. Nowe regulacje związane są z wymaganiami przepisów unijnych. Odtąd obowiązywał będzie zakaz udzielania kredytów w walutach obcych, chyba że kredytobiorca będzie osiągał większość dochodu w danej walucie. Wejdą tym samym do ustawy zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego obowiązujące od kilku lat, które mają zapobiegać tak ekstremalnym zmianom w wysokości spłacanych rat kredytu jakich doznały osoby biorące kredyt we frankach szwajcarskich.

Ponadto kredytobiorca będzie miał 14 dni na ponowne przemyślenie swojej decyzji o kredycie i ewentualnie odstąpienie od umowy. Okres, w trakcie którego będzie można pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu zostanie ograniczony do 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Wysokość tej opłaty będzie mogła wynosić maksymalnie 3% spłacanej kwoty, a kredytodawca będzie musiał proporcjonalnie obniżyć inne koszty przypadające na okres, o który umowa została skrócona. Bank będzie musiał zobowiązać się do restrukturyzacji zadłużenia gdy klient będzie spóźniał się z zapłatą rat. Kredytobiorca natomiast zyska pół roku na sprzedaż obciążonej hipoteką nieruchomości. Jeśli z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nie zostanie pokryte całe zadłużenie wobec banku, pozostałą jego część bank rozłoży na raty.

Zmiany w pośrednictwie kredytowym

Kredytobiorca będzie miał odtąd możliwość zapoznania się z zasadami, na jakich pośrednik otrzymuje wynagrodzenie, w tym z informacjami o prowizji oraz innych benefitach jakie otrzyma z tytułu sprzedaży kredytu. Zaostrzą się również przepisy dotyczące uprawnień i kwalifikacji samych pośredników. Przewiduje się stworzenie rejestru, w którym informacje o pośredniku będzie można zweryfikować. Ponadto nazwą „niezależny doradca” będą mogły posługiwać się osoby niepowiązane z kredytodawcami i nieotrzymujące od nich wynagrodzenia.

Zmiany w reklamowaniu kredytów

Umieszczenie w ogłoszeniu danych dotyczących ceny będzie obligowało reklamodawcę do zawarcia w niej również innych danych, w tym typu stopy procentowej, RRSO itp. Informacje te będą musiały być podane w sposób czytelny i jednoznaczny. Ma to zapobiegać sytuacjom, w których klient został wprowadzony w błąd poprzez umieszczenia mało przejrzystych ofert.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.