Zmiany w składkach ZUS po 1 stycznia 2019

Dodane dnia Sie 28, 2017 w Wiadomości | 0 komentarzy

Dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców – od stycznia 2019 r. będą odprowadzać niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jesienią mają rozpocząć się prace legislacyjne nad ustawą o małej działalności gospodarczej.

 

Projekt „Mała firma – mały ZUS”

Nowy projekt pod nazwą „Mała firma – mały ZUS”, w ramach którego przygotowywana będzie ustawa o małej działalności gospodarczej, dotyczyć będzie przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 60 tysięcy złotych rocznie lub 5 tysięcy złotych miesięcznie. Ma to zmniejszyć obciążenia tych firm wobec ZUS.

Szacuje się, że z rozwiązania tego skorzystałoby około 200 tysięcy firm. Obecnie młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać, z tak zwanego „małego ZUSu” i odprowadzać niższe składki, ale tylko przez dwa pierwsze lata swojej działalności. W praktyce powoduje to, że wiele z tych firm znika z rynku po upływie dwuletniego okresu ochronnego, a te same osoby zakładają działalność na członka rodziny, albo przechodzą do szarej strefy.

Istnieje jeszcze grupa przedsiębiorców, którzy w ogóle nie widnieją w systemie ubezpieczeń społecznych. Są to osoby, świadczące drobne usługi, albo prowadzące małe biznesy, rzemieślnicy, osoby dorabiające jako pomoc domowa lub opiekunki do dzieci. Jest to niekorzystne z perspektywy budżetu państwa, ale również i tych osób, które nie odkładają pieniędzy na swoją emeryturę. Zmiany mają na celu pozyskanie również i tych osób, aby uczestniczyły w systemie ubezpieczeń społecznych. Obecnie muszą odprowadzać niemal 1200 zł, jeśli policzy się ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i fundusz pracy. Po nowelizacji wszystkie te składniki ulegną obniżeniu, co spowoduje, że całkowity koszt składki do ZUS obniży się o połowę.

Z rozwiązania tego będą mogły skorzystać wszystkie firmy spełniające kryterium przychodu. Nie będzie więc miało znaczenia jak długo prowadzą działalność, jak to ma miejsce obecnie.

Intensywne prace nad ustawą zaczną się prawdopodobnie po wakacjach, a ich zakończenie planowane jest na koniec bieżącego roku. Do końca 2018 r. natomiast przedsiębiorcy składają deklaracje podatkowe za rok poprzedni, więc uprawnione firmy będą mogły skorzystać z prawa do opłacania niższych składek ZUS już do początku roku 2019.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.