Dla kogo podatek liniowy?« Wróć do listy pytań

Witam. Jestem świeżo upieczony przedsiębiorcą i do tej pory rozliczałem podatek dochodowy według zasad ogólnych. Wiem jednak, że można zmniejszyć kwotę odprowadzanego podatku, decydując się na podatek liniowy. Kiedy się to opłaca? I czym on się właściwie różni od rozliczania na zasadach ogólnych? Poza wysokością oczywiście. Dzięki za odpowiedź.
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 2 września 2014 13:17
0

Wybierając formę opodatkowania należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z form. Opłacalność czy to opodatkowania według skali podatkowej czy z zastosowaniem stawki liniowej zależy bowiem od szeregu czynników. Przede wszystkim wyjściowym kryterium jest wysokość osiąganych dochodów. Według zasad ogólnych rozliczenie dochodu nie przekraczającego kwoty 85.528zł podlega opodatkowaniu kwotą 18%. Powyżej tej sumy wysokość podatku zwiększa się do 32%. Osiągając więc dochód nie przekraczający pierwszego progu podatkowego nie opłaca się wybrać wyższego, bo 19-o procentowego progu podatkowego. Jeśli jednak dochody wynoszą powyżej 85.528zł, warto wziąć taki wariant pod uwagę. Należy jednak mieć na uwadze, że decydując się na podatek liniowy, podatnik rezygnuje z możliwości skorzystania z jakiejkolwiek ulgi podatkowej, która przysługiwałaby mu na podstawie skali podatkowej. Między innymi nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Zobrazujmy to na przykładzie. Załóżmy, że firma X uzyskała w roku podatkowym przychód w wysokości 120.000zł. Właściciel firmy może w tej sytuacji wybrać między rozliczeniem tego podatku za zasadach ogólnych, według których wyniesienie on 32%, lub według 19% stawki podatku liniowego. Jednak w drugim przypadku nie przysługują mu żadne ulgi, ani możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Jeśli zostałaby wybrana opcja pierwsza, to dochód osiągnięty za działalności właściciel firmy może rozliczyć wspólnie z żoną. W takim wypadku kwota 120.000zł dzielona jest na dwoje małżonków, zatem dochód do opodatkowania wyniesie wtedy po 60.000zł, co mieści się jeszcze w pierwszym progu podatkowym. Nawet jeśli dodamy do tego dochód jaki osiąga drugi małżonek, załóżmy że wynosi on 40.000zł, to nadal przy wspólnym rozliczeniu kwota do opodatkowania, w tej sytuacji wynosząca po 80.000zł mieście się w przedziale 18% podatku dochodowego. Odliczając od tego ewentualne ulgi za dzieci, Internet czy inne, wysokość podatku ulegnie dodatkowemu zmniejszeniu. W takim wariancie podatek liniowy będzie gorszym rozwiązaniem.
Jednak dla osoby osiągającej znacznie wyższe dochody, które nawet przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem będą przekraczały granicę 85.528zł, wybór rozlicznia w systemie liniowym będzie korzystniejszy. Podobnie jak dla singla, czy osoby, której ulgi podatkowe z różnych przyczyn nie przysługują.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 11 września 2014 11:00