Artykuły i porady

Firma bez rozliczania VAT-u – kto może zostać bezvatowcem?

Firma bez rozliczania VAT-u – kto może zostać bezvatowcem?

Dodane dnia lut 2, 2023 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy | 0 komentarzy

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą stają przed koniecznością podjęcia ważnych decyzji dotyczących prowadzenia firmy. Wiele z nich zastanawia się, czy rozliczanie podatku VAT jest obowiązkowe. Otóż niekoniecznie, ponieważ niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia. W jakich sytuacjach jest to możliwe i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Czytaj dalej
Co to jest PIT-2 i do czego służy

Co to jest PIT-2 i do czego służy

Dodane dnia gru 28, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Kwotę tę można jednak zmniejszyć dzięki naliczeniu ulgi podatkowej. Żeby tak się stało, trzeba złożyć PIT-2. Już od stycznia 2023 r. obowiązywać zacznie nowy formularz. Jeżeli druk zostanie poprawnie wypełniony, to na jego podstawie pracodawca będzie mógł pomniejszać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy […]

Czytaj dalej
Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Dodane dnia paź 26, 2022 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jest centralną bazą fakturą, której administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy on tzw. faktur ustrukturyzowanych, które w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie są one dobrowolne, ale w przyszłości staną się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym.

Czytaj dalej
Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Dodane dnia wrz 15, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się między innymi z wyborem formy opodatkowania. Samozatrudnieni mają aż cztery możliwości do wyboru. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależy między innymi od rodzaju prowadzonej działalności. Warto wiedzieć, z czym wiąże się każda z dostępnych możliwości, aby wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Czytaj dalej