Artykuły i porady

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Dodane dnia paź 26, 2022 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jest centralną bazą fakturą, której administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy on tzw. faktur ustrukturyzowanych, które w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie są one dobrowolne, ale w przyszłości staną się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym.

Czytaj dalej
Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Dodane dnia wrz 15, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się między innymi z wyborem formy opodatkowania. Samozatrudnieni mają aż cztery możliwości do wyboru. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależy między innymi od rodzaju prowadzonej działalności. Warto wiedzieć, z czym wiąże się każda z dostępnych możliwości, aby wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Czytaj dalej
Co to jest analiza SWOT i do czego się przydaje?

Co to jest analiza SWOT i do czego się przydaje?

Dodane dnia mar 22, 2022 w Artykuły i porady, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Analiza SWOT często występuje w kontekście tworzenia biznesplanu, dlatego wiele osób uważa, iż jej zastosowanie wyczerpuje się w tym kontekście. Nie jest to jednak prawda, ponieważ może ona być wsparciem różnego typu działań biznesowych. Co więcej – traktowana jako punkt wyjścia, dale solidną podstawę do podejmowania trafnych decyzji, prowadzących do osiągnięcia założonych celów.

Czytaj dalej
Jak rozliczyć ulgę dla klasy średniej?

Jak rozliczyć ulgę dla klasy średniej?

Dodane dnia sty 17, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Z początkiem nowego roku w życie wszedł zapowiadany od wielu miesięcy Polski Ład, a wraz z nim zmiany w przepisach podatkowych. Jedną z nich, która budzi wiele wątpliwości i kontrowersji wśród pracowników, jest wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej. Pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy ulgę można zastosować i jak ją rozliczyć. Wątpliwości próbuje […]

Czytaj dalej