W Wielkiej Brytanii testowano 4-dniowy tydzień pracy. Jakie efekty?

Dodane dnia mar 22, 2023 w Wiadomości | 0 komentarzy

Uśmiechnięty mężczyzna siedzi przy biurku z laptopem, przeciąga się, z rękoma założonymi za głowę

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono ciekawy eksperyment. Wybrane firmy na pół roku skróciły tydzień pracy do 4 dni, nie zmieniając wynagrodzenia pracownikom. Wyniki były zaskakująco pozytywne. Skrócenie czasu pracy o 20% przełożyło się na mniejszy poziom stresu wśród zatrudnionych. Z zebranych danych wynika, że ich balans między pracą a życiem prywatnym wyraźnie się poprawił. Oprócz tego pracowali oni tak samo wydajnie i byli bardziej lojalni wobec pracodawcy.

Krótszy tydzień pracy pod lupą naukowców

Analizą skutków krótszej pracy zajęli się naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA. To właśnie oni są autorami największego do tej pory badania czterodniowego tygodnia roboczego i jego skutków. badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, które zatrudniają niemal 3 tys. osób. Podmioty, które zdecydowały się na udział w badaniu, zredukowały liczbę godzin pracy wszystkich pracowników o 20%. Jak wspominaliśmy ich pensja pozostała na tym samym poziomie. Badanie trwało od czerwca 2022 przez kolejnych 6 miesięcy. Analitycy w podsumowującym raporcie przyznali, że nie spodziewali się, że tego typu zmiana przyniesie aż tak dużo korzyści.

Mniej pracy nie tylko nie zaburzyło wydajności, ale wymiernie poprawia samopoczucie i stan zdrowia zatrudnionych. Aż 71% z nich po zmianie deklarowało mniejsze wypalenie zawodowe, niemal 40% czuło się przez ten czas mniej zestresowane. Imponujące zmiany można też zauważyć w statystyce dotyczącej dni chorobowych. Ich liczba spadła w ciągu tych sześciu miesięcy o 65%. Biznesy biorące udział w eksperymencie notowały spadek wypowiedzeń i rezygnacji z pracy z inicjatywy pracowników o całe 57%. Jednocześnie przychody tych podmiotów nie tylko nie spadły, ale zwiększyły się o średnio 1,4%.

Redukcja godzin pracy a konkretne branże

Co ciekawe, aż 56 spośród 61 firm, które wzięło udział w badaniu, zdecydowało o kontynuacji tego modelu pracy, 18 z nich już wprowadza go na stałe. Eksperyment objął podmioty gospodarcze z różnych branży, takich jak handel internetowy, usługi finansowe, doradztwo, nieruchomości, IT, branżę kosmetyczną, HR czy hotelarstwo. Wstępne wnioski pokazują, że krótszy tydzień pracy zdecydowanie bardziej służy pracownikom biurowym i osobom pracującym na co dzień z nowoczesnymi technologiami. Na wypalenie zawodowe zdecydowanie mniej narażone są osoby pracujące z ludźmi, czyli zatrudnione na przykład w hotelarstwie.

Niezwykle ważnym aspektem eksperymentu jest badanie tego, jak krótszy tydzień pracy wpływa na równowagę między pracą a obowiązkami rodzinnymi. Aż 60% respondentów stwierdziło, że może teraz efektywniej opiekować się dziećmi. Przekłada się to na ich satysfakcję z życia rodzinnego i poziom szczęścia, a co za tym idzie dobrostan psychiczny. Warto podkreślić, że aż 62% badanych zadeklarowało, że w nowych warunkach łatwiej im angażować się w życie społeczne. Celem naukowców było sprawdzenie, czy krótszy czas pracy da się zrównoważyć przez wzrost wydajności. Okazuje się, że może do tego dojść. Jest to zasługa podejścia pracowników i ich lepszej kondycji, gdy mają więcej czasu dla siebie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.