Słownik księgowy

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Dodane dnia paź 26, 2022 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jest centralną bazą fakturą, której administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy on tzw. faktur ustrukturyzowanych, które w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie są one dobrowolne, ale w przyszłości staną się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym.

Czytaj dalej
Co to jest analiza SWOT i do czego się przydaje?

Co to jest analiza SWOT i do czego się przydaje?

Dodane dnia mar 22, 2022 w Artykuły i porady, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Analiza SWOT często występuje w kontekście tworzenia biznesplanu, dlatego wiele osób uważa, iż jej zastosowanie wyczerpuje się w tym kontekście. Nie jest to jednak prawda, ponieważ może ona być wsparciem różnego typu działań biznesowych. Co więcej – traktowana jako punkt wyjścia, dale solidną podstawę do podejmowania trafnych decyzji, prowadzących do osiągnięcia założonych celów.

Czytaj dalej
Upadłość

Upadłość

Dodane dnia sie 29, 2018 w Słownik księgowy | 0 komentarzy

Upadłość (bankructwo) to procedura określona w ustawie z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze, którą uruchamia się w przypadku niewypłacalności przedsiębiorstwa, będącego już w tym momencie dłużnikiem. Polega na dochodzeniu roszczeń wspólnie, przez wszystkich wierzycieli.

Czytaj dalej
Jak funkcjonuje Krajowa Administracja Skarbowa?

Jak funkcjonuje Krajowa Administracja Skarbowa?

Dodane dnia paź 30, 2017 w Słownik księgowy | 0 komentarzy

Krajowa Administracja Skarbowa to organ administracji skarbowej i celnej. Zgodnie z Art. 1 ust. 2–3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, KAS stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego […]

Czytaj dalej
Split payment

Split payment

Dodane dnia lip 21, 2017 w Słownik księgowy | 0 komentarzy

Split payment to inaczej model podzielonej płatności, który polega na podzieleniu płatności na cenę netto, która wpłacana jest przez nabywcę bezpośrednio na konto dostawcy, oraz podatek VAT, który jest wpłacany na indywidualny rachunek bankowy podatnika służący do rozliczenia tego podatku. W innym wariancie podatek wpłacany jest bezpośrednio na konto fiskusa. Stosuje się go w transakcjach, […]

Czytaj dalej