Podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu?

Dodane dnia wrz 15, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się między innymi z wyborem formy opodatkowania. Samozatrudnieni mają aż cztery możliwości do wyboru. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależy między innymi od rodzaju prowadzonej działalności. Warto wiedzieć, z czym wiąże się każda z dostępnych możliwości, aby wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Czytaj dalej
Jak rozliczyć ulgę dla klasy średniej?

Jak rozliczyć ulgę dla klasy średniej?

Dodane dnia sty 17, 2022 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Z początkiem nowego roku w życie wszedł zapowiadany od wielu miesięcy Polski Ład, a wraz z nim zmiany w przepisach podatkowych. Jedną z nich, która budzi wiele wątpliwości i kontrowersji wśród pracowników, jest wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej. Pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy ulgę można zastosować i jak ją rozliczyć. Wątpliwości próbuje […]

Czytaj dalej
Na czym będzie polegał podatek minimalny?

Na czym będzie polegał podatek minimalny?

Dodane dnia wrz 21, 2021 w Artykuły i porady, Podatki, Wiadomości | 0 komentarzy

Podatek minimalny od CIT to jedna z propozycji rządu powstała w ramach programu Polski Ład. Zgodnie z zapowiedziami nowy sposób opodatkowania dotyczyć miał głównie dużych przedsiębiorstw, które wykazują stratę lub dochód świadczący o niskiej rentowności. Projekt zmian nie wyklucza jednak w precyzyjny sposób małych i średnich przedsiębiorstw. W efekcie zapłacą go wszystkie spełniające kryteria firmy.

Czytaj dalej
Zakup roweru w kosztach firmy

Zakup roweru w kosztach firmy

Dodane dnia sie 14, 2020 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Rower czy skuter traktowane jako środek transportu mogą zostać ujęte w kosztach firmy. Są to bowiem coraz częściej wybierane alternatywy dla samochodu osobowego, które nie tylko przyspieszają poruszanie się, szczególnie po zakorkowanych miastach, ale pomagają dbać o kondycję fizyczną osobom, które większość czasu spędzają za biurkiem.

Czytaj dalej