Na estoński CIT można przejść w dowolnym momencie

Dodane dnia mar 11, 2021 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Przejście na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych możliwe jest w dowolnym momencie, a nie wyłącznie do końca stycznia. Komunikat taki wydało Ministerstwo Finansów.

Polska Agencja Prasowa uzyskała informację z resortu finansów na temat tego, do kiedy przedsiębiorcy mogą przejść na opodatkowanie w formie tzw. estońskiego CIT-u. Spółka, które chce dokonać zmiany może to zrobić w dowolnym momencie, nie jest ograniczona terminem do końca stycznia. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów

„Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oznacza koniec obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji podatkowej – podejmując więc decyzję o przejściu na estoński CIT należy zamknąć bieżący rok podatkowy, uzgodnić ewidencję podatkową z ewidencją rachunkową i zacząć nowy rok już na zasadach estońskiego CIT”.

Wybór taki spółka powinna zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca, w którym rozpoczęła korzystać z estońskiego CIT-u. Ministerstwo zakłada, że z miesiąca na miesiąc liczba firm przechodzących na taką formę będzie się zwiększać. Dane o ilości takich spółek powinny być dostępne w ciągu najbliższych tygodni, jednak pełny obraz, wraz z danymi o skorzystaniu ze specjalnego funduszu inwestycyjnego będzie znany za co najmniej rok. Informacja o funduszu będzie bowiem widoczna dopiero przy rozliczeniu za rok 2021.

Możliwość skorzystania z estońskiego CIT-u, która w życie weszła 1 stycznia 2021 roku, polega na przesunięciu czasu poboru podatku na chwilę wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Firma może wybrać, czy chce skorzystać z takiej formy, czy rozliczać się na starych zasadach. Nowe rozwiązanie dostępne jest dla spółek kapitałowych, akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziałowcami są osoby fizyczne. Spółka taka nie może ponadto przekroczyć progu 100 mln zł rocznie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.