Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jest centralną bazą fakturą, której administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy on tzw. faktur ustrukturyzowanych, które w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie są one dobrowolne, ale w przyszłości staną się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym.
Czytaj dalej13 października 2022 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Ustawa reguluje działalność spółek w Polsce, a ostatnia nowelizacja jest największą od czasu wprowadzenia Kodeksu.
Czytaj dalejJednym z organów, który może dokonać kontroli w przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrola dotyczy przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy i nie musi być wcześniej zapowiedziana. Co dokładnie może wchodzić w zakres kontroli przeprowadzanej przez PIP?
Czytaj dalejPandemia koronawirusa zrewolucjonizowała nie tylko rynek pracy, ale także tryb pracy wielu pracowników. Jeszcze parę lat temu praca zdalna była przywilejem nielicznych. Z tego też względu tzw. home office nie został do tej pory uregulowany prawnie. W dobie SARS-CoV-2 stał się jednak na tyle powszechny, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zdecydowało się na przygotowanie […]
Czytaj dalejWprowadzane podczas pandemii rządowe programy pomocy przedsiębiorcom (tzw. tarcze) stały się okazją do uszczelniania systemu. Ma to miejsce m.in. w przypadku umów o dzieło – od 1 stycznia 2021 roku trzeba je rejestrować w ZUS-ie. Rząd uzasadnia to potrzebą posiadania danych odnośnie liczby tych umów w kontekście wypłaty pomocy kryzysowej.
Czytaj dalejPrzedsiębiorca w trakcie prowadzenia działalności może stać się stroną postępowania przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co może w takiej sytuacji zrobić?
Czytaj dalej
Najnowsze komentarze