Prawo i przepisy

Firma bez rozliczania VAT-u – kto może zostać bezvatowcem?

Firma bez rozliczania VAT-u – kto może zostać bezvatowcem?

Dodane dnia lut 2, 2023 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy | 0 komentarzy

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą stają przed koniecznością podjęcia ważnych decyzji dotyczących prowadzenia firmy. Wiele z nich zastanawia się, czy rozliczanie podatku VAT jest obowiązkowe. Otóż niekoniecznie, ponieważ niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia. W jakich sytuacjach jest to możliwe i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Czytaj dalej
Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Dodane dnia paź 26, 2022 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy, Słownik księgowy | 0 komentarzy

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jest centralną bazą fakturą, której administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy on tzw. faktur ustrukturyzowanych, które w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie są one dobrowolne, ale w przyszłości staną się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym.

Czytaj dalej
Praca zdalna – nowe regulacje w Kodeksie Pracy

Praca zdalna – nowe regulacje w Kodeksie Pracy

Dodane dnia maj 17, 2021 w Artykuły i porady, Prawo i przepisy, Wiadomości | 0 komentarzy

Pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała nie tylko rynek pracy, ale także tryb pracy wielu pracowników. Jeszcze parę lat temu praca zdalna była przywilejem nielicznych. Z tego też względu tzw. home office nie został do tej pory uregulowany prawnie. W dobie SARS-CoV-2 stał się jednak na tyle powszechny, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zdecydowało się na przygotowanie […]

Czytaj dalej