Jaki program księgowy wybrać?

Dodane dnia lis 4, 2013 w Artykuły i porady | 10 komentarzy

W szerokiej ofercie dostępnych na rynku programów umożliwiających prowadzenia księgowości łatwo się pogubić. Przed dokonaniem wyboru musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania:

 • Jaki rodzaj księgowości będzie lub jest prowadzony w firmie ? Czy jest to księgowość pełna czy też uproszczona.
 • Jakim dysponujemy budżetem na zakup programu ?
 • Czy prowadzimy dużą czy małą firmę ?

Poniżej przedstawiamy zbiór najpopularniejszych oprogramowań księgowych.

I. Programy do prowadzenia pełnej księgowości:

1. SYMFONIA – finanse i księgowość

Łatwość księgowania dokumentów przez zastosowanie automatycznego bilansu zamknięcia, pełne rachunki i rozliczenia to tylko niektóre zalety tego programu. Dzięki możliwości wyboru długości roku obrachunkowego, nawet do okresu 22 miesięcy, możliwa jest obsługa lat obrachunkowych przesuniętych względem lat kalendarzowych. Istnieje także opcja wygenerowania wzorcowego planu kontu z wykorzystaniem podanych danych przy zakładaniu firmy.

Jeżeli firma prowadzi działalność poza teren Polski i rozliczenia następują w obcej walucie, SYMFONIA umożliwia automatyczne księgowanie różnic kursowych, definiowanie walut oraz koszyka walut euro. Istotne jest także prowadzenie raportu kasowego z możliwością wprowadzania faktur VAT, a co za tym idzie przedsiębiorstwo może dokonać pełnych ich przeliczeń również w transakcjach zagranicznych.

Automatyczne podpowiedzi nazwy konta w trakcie dekretacji dokumentów w danym koncie znacząco przyspieszają i ułatwiają pracę. Nie trzeba też pamiętać o kopiach bezpieczeństwa, gdyż oprogramowanie na bieżąco przypomina użytkownikowi o konieczności jej wykonania.

Do programu dodano również niezbędne narzędzia, pomocne przy tworzeniu analiz i raportów. W oparciu o zgromadzone dane na kontach można dokonać, w dość prosty sposób, analizy płynności finansowej firmy, prześledzić inne wskaźniki finansowe, które zostały zdefiniowane w programie.

2. Rewizor GT – Windows

Program stworzony w oparciu o Ustawę o Rachunkowości oraz dostosowany do wymogów prawnych Unii Europejskiej. Świetnie sprawdzi się jako profesjonalny system księgowo-finansowy w małym i średnim przedsiębiorstwie. Korzystać z niego mogą zarówno samodzielni księgowi, ale także i biura rachunkowe.

Prosty w obsłudze, z nowoczesnym interfejsem zapewniającym ergonomiczną pracę, nie sprawi żadnych poważniejszych problemów.

Rewizor GT to tylko część większego pakietu oprogramowania, jakim jest InsERT GT. W jego skład wchodzi dodatkowo Subiekt GT – umożliwiający obsługę sprzedaży oraz system kadrowo-płacowy Gratyfikant GT.

W przypadku SYMFONII istniała możliwość wydłużenia roku obrachunkowego do 22 miesięcy. Tutaj czas ten został wydłużony o kolejne 2 miesiące.
Intuicyjny kreator wdrożeniowy umożliwia ustalenie podstawowych parametrów pracy już na samym jej początku. Dzięki temu zyskujemy możliwość elastycznego zarządzania kontami, w tym generowania wzorcowych planów kont. Prowadzenie ewidencji i rozliczania podatku VAT jest w pełni zgodne z aktualną ustawą. Dotyczy to transakcji krajowych, wewnątrzwspólnotowych ( WDT i WNT ) oraz pozaunijnych. Szczególnie w przypadku transakcji zagranicznych przydatna będzie opcja wprowadzenia dekretów jednowalutowych i wielowalutowych.

Przydatną funkcjonalnością, niedostępną w SYMFONII, jest blokowanie danego okresu. Oznacza to brak możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian i dokonania dodatkowych wpisów, po określonej dacie.

II. Programy do prowadzenia uproszczonej księgowości.

1. SYMFONIA – Mała Księgowość PRO

Wspomaga obsługę rozliczeń podatkowych oraz rozliczeń ZUS firmom, od których nie wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości.

Łatwe dostosowanie programu do własnych potrzeb umożliwia od początku jego użytkowania, na określenie formy prowadzenia ewidencji podatkowej. Do wyboru jest Księga Przychodów i Rozchodów bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo istnieje możliwość rozpoczęcia korzystania z programu już w trakcie trwania roku podatkowego.

Właściciele kilku firm, posiadający dochód z różnych źródeł, w tym także z tytułu najmu lub dzierżawy, mają opcję rozliczenia wszystkich przepływów pieniężnych w jednym programie.

Zastosowanie różnych kartotek, dotyczących zdarzeń gospodarczych czy kontrahentów, usprawnia wprowadzanie danych z dokumentów źródłowych. Przed dokonaniem ostatecznego zaksięgowania, przedsiębiorca może skierować dokument do poczekalni, a tym samym ma czas na jego sprawdzenie i skontrolowanie wszystkich dokonanych na nim zapisów.

SYMFONIA stanowi nieodłączną pomoc w przygotowaniu m.in. deklaracji ZUS, RNA, RSA. Ułatwia także stworzenie zestawień PIT oraz automatyczne ich nadrukowanie na gotowe formularze.

2. Comarch Optima Księga Podatkowa

Program został przygotowany do obsługi firm rozliczających się z Urzędem Skarbowym na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub prowadzących ewidencję przychodów objętych podatkiem zryczałtowanym. Dzięki wprowadzeniu bufora, rodzaju poczekalni, firma ma opcję wstępnego ujęcia zapisów, bez późniejszej konieczności dokonywania korekt.

Program został oczywiście przygotowany zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem w Sprawie Prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów.

  10 komentarzy

 1. Proponuję dodać do zestawienia program księgowy online mKsiegowa.pl.
  Program spełnia wszystkie wymagania stawiane programom księgowym, a ponadto można go w pełni obsługiwać za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej.

  Zapraszamy,
  Zespół mKsiegowa.pl

  mKsiegowa.pl

  27 maja 2014

 2. A po co się tak męczyć i samemu prowadzić księgowość? Nie lepiej skorzystać z biura rachunkowego? Ryzyko mniejsze i w sumie za 100-150 zł część biur wykonuje swoje usługi dla małej firmy. Polecam sprawdzić.

  Marcin

  11 października 2015

  • Tutaj trochę masz rację, sporo firm teraz korzysta z pomocy zewnętrznej do księgowości. To jest dość wygodne. Tylko jeśli ktoś się na tym zna to lepiej samemu się zająć. Jeśli rozliczenia robi się dla swojej firmy to wiadomo że trochę pod innym kątem się patrzy. Ja od 1.5 roku korzystam z oprogramowania Symfonii i faktycznie początki może były cięższe, oswojenie się z programem. Ale spokojnie można go opanować w górę miesiąc.

   Mazowiecki

   27 grudnia 2015

 3. Bardzo niewiele systemów tu wymieniono, a rynek jest dużo dużo większy. Warto sie też zastanowić czy zamiast programu tylko do księgowości nie lepiej zainwestować w kompleksowy ERP.
  Ja polecam do pełnej księgowości system ERP SyKOF http://sykom.pl

  Ewa

  8 czerwca 2016

 4. Ja kompletnie nie czuję się w rachunkowości, dlatego całą papierkową zlecam księgowej z firmy zewnętrznej. Nie wiem dokładnie jakiego oprogramowana używają w biurze Support, ale wszystko jest zrobione na czas i bezbłędnie. 😉

  Adam

  15 czerwca 2016

 5. Jestem osobą już w podeszłym wieku. Swoją firmę prowadzę już od dwunastu lat i przez cały ten czas, księgowość prowadzi za mnie księgowa. Wolę zająć się rzeczami, na których znam się lepiej. Księgowość to nie moja bajka i nie mam w planach tego zmieniać. Bez względu na to, jak świetne programy komputerowe jeszcze ujrzą światło dzienne. W mojej firmie było paru księgowych, dopiero moja dusza znalazła ukojenie w http://www.elita-bielsko.pl/ i nie przypuszczam by to się zmieniło w najbliższym czasie. Dobre ceny miła atmosfera współpracy, wszystko na czas. Korzystam jeszcze z porad, mam to co mi potrzebne w jednym miejscu. Polecam dla tych, co wolą tradycyjne rozwiązania i cenią swój czas. Czas to pieniądz, pamiętajcie o tym

  Yaris

  30 listopada 2016

 6. Jestem osobą już w podeszłym wieku. Swoją firmę prowadzę już od dwunastu lat i przez cały ten czas, księgowość prowadzi za mnie księgowa. Wolę zająć się rzeczami, na których znam się lepiej. Księgowość to nie moja bajka i nie mam w planach tego zmieniać. Bez względu na to, jak świetne programy komputerowe jeszcze ujrzą światło dzienne. W mojej firmie było paru księgowych, dopiero moja dusza znalazła ukojenie w http://www.elita-bielsko.pl/ i nie przypuszczam by to się zmieniło w najbliższym czasie. Dobre ceny miła atmosfera współpracy, wszystko na czas. Korzystam jeszcze z porad, mam to co mi potrzebne w jednym miejscu. Polecam dla tych, co wolą tradycyjne rozwiązania i cenią swój czas. Czas to pieniądz, pamiętajcie o tym

  Ania

  1 grudnia 2016

 7. Z tymi księgowymi zewnętrznymi jest wygodnie, ale teraz kiedy JPK ma być generowany przez wszystkie przedsiębiorstwa cwane księgowe doliczają sob ie opłaty. U nas z Symfonii korzystamy i problem mamy z głowy. I z samą księgowością nigdy problemów nie miałem.

  Darek

  1 grudnia 2016

 8. I super.

  Marek

  20 lutego 2017

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.