Czy leasing samochodu służbowego można wrzucić w koszty?« Wróć do listy pytań

Witam, mam firmę komputerową i często jeżdżę do klientów. W związku z tym musiałem nabyć środek transportu. Samochód służbowy mam w leasingu. Czy mogę koszty jego eksploatacji i napraw wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej ?
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 12 grudnia 2013 08:52
0

Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówią, że można zaliczyć do kosztów wydatki związane z użytkowaniem pojazdu, który nie jest własnością podatnika. Wyliczenie kosztów odbywa się poprzez pomnożenie liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu, dla celów prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika, przez stawkę za kilometr przebiegu. Stawka kilometrowa zawarta jest w odrębnych przepisach.

Określenie faktycznego przebiegu samochodu ewidencjonowane jest w książce przebiegu pojazdu.

Rozliczenie na podstawie ewidencji przebiegu nie dotyczy jednak posiadaczy pojazdu służbowego rozliczanego w leasingu. Mimo, że pojazd również nie jest własnością przedsiębiorcy. Tym samym, korzystając z pojazdu na podstawie umowy leasingowej, podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu. Wszelkie natomiast racjonalne wydatki związane z eksploatacją auta może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 16 grudnia 2013 11:17