Firma na ryczałt a otwarcie sklepu« Wróć do listy pytań

Mam do Panstwa pytanie. Otoz moj tata otwiera firme na ryczalt sprzedajaca sadzonki drzewek i krzewow. Chcialabym do tego otworzyc sklep internetowy i pomagac tacie w sprzedazy. Ten sklep mialby byc zarejestrowany na tate. Czy jest mozliwe takie rozwiazanie w przypadjku ryczaltu? Czy sa zwiazane z tym jakies zagrozenia? Na co warto zwrocic uwage?
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 9 lutego 2015 08:45
0

Odpowiedź na Pani pytanie trzeba rozpocząć od tego, jaka byłaby specyfika działalności prowadzonej przez Pani tatę. Należy bowiem mieć na uwadze, że w niektórych wypadkach sprzedaż sadzonek drzew i krzewów jest rodzajem działalności rolniczej, a taka nie może podlegać opodatkowaniu ryczałtem, gdyż ta preferencyjna forma opodatkowania może być stosowana wyłącznie w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli więc sprzedawane drzewka będą pochodziły z własnej uprawy, wtedy mamy do czynienia z działalnością rolniczą. Jeśli natomiast są one skupowane od producentów i dopiero wtedy sprzedawana, jest to pozarolnicza działalność gospodarcza, którą można opodatkować ryczałtem.
W drugim wariancie, jeśli prowadzona działalność nie będzie działalnością rolniczą, nie ma przeciwwskazań aby połączyć ją z otwarciem sklepu internetowego, z którego sprzedaż będzie opodatkowana na zasadzie ryczałtu. Jednak aby było to możliwe, należy spełnić kilka wymagań, ponieważ istnieje katalog rodzajów działalności, która z ryczałtu jest wyłączona. Ograniczenia wynikające ze stosowania tej formy opodatkowania wymienione są w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli więc działalność sklepu internetowego lub jego części będzie rodzajem działalności wymienionej w załączniku, korzystanie z ryczałtu będzie równoznaczne z łamaniem prawa podatkowego. Dodatkowym ograniczeniem jakie będzie dotyczyło Pani sklepu będzie zakaz uzyskiwania przychodów z reklam. W związku z tym wybór formy opodatkowania powinien być podyktowany specyfiką sklepu internetowego.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 9 marca 2015 13:03