Jaka była kwota wolna od podatku w 2013 roku ??« Wróć do listy pytań

Dzień dobry, mam problem związany z zapłatą podatku dochodowego. W okresie od lutego 2013 roku do listopada 2013r prowadziłam działalność gospodarczą. Osiągałam naprawdę niewielkie dochody i tylko w dwóch pierwszych miesiącach. Uzyskany dochód wyniósł 570zł. Czy taka kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Jak to rozliczyć? Słyszałam, że jest jakaś kwota wolna od podatku, ile ona wynosi? Dodam, że jestem mężatką. Z góry dziękuje za wskazówkę!
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 4 marca 2014 10:47
0

Podatnik, w tym wypadku osoba fizyczna, który osiągnął jakikolwiek dochód, bez względu na jego wysokość, ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jednak co roku określana jest wysokość kwoty wolnej od podatku, i obecnie obowiązuje stawka niezmieniona od roku 2009 w kwocie 3.091 zł. Oznacza to, że uzyskany dochód w wysokości nie większej niż 3.091 zł powoduje po stronie podatnika brak obowiązku opłacenia podatku dochodowego. Złożenie zeznania jest o tyle korzystne z punktu widzenia podatnika, że umożliwia mu zwrot zaliczek, które uiścił na poczet podatku dochodowego. Warunkiem skorzystania z tego rodzaju preferencji podatkowej jest korzystanie ze skali podatkowej, czyli przy uwzględnieniu progu podatkowego. Podatek ryczałtowy nie daje takiej możliwości.
Kwotę wolną od podatku można rozliczyć dwojako. Pierwszym sposobem jest rozliczanie w trakcie roku, co miesiąc, pomniejszając zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty wolnej, czyli w 46,33 zł miesięcznie. Drugim sposobem jest rozliczenie na koniec roku, wtedy uzyskujemy nadpłatę w wysokości 556,02 zł.
Sytuacja nieco się zmienia w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków. Wtedy każde z nich odrębnie korzysta z kwoty wolnej od podatku, więc każdy z nich odlicza od podatku kwotę 556,02 zł, jeśli oczywiście rozlicza się według skali podatkowej. Z punktu widzenia podatnika jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że w przypadku jeśli małżonkowie rozliczaliby się osobno, małżonek nie uzyskujący dochodu nie otrzymałby zwrotu i kwota wolna przepadałaby. W przypadku rozliczenia wspólnego, połowa zarobków małżonka osiągającego dochód zostanie wykazana jako przychód drugiego, który faktycznie dochodu nie osiąga. W konsekwencji będzie możliwe odliczenie z tej wartości kwoty 556,02 zł.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 10 marca 2014 11:44