PIT a urlop macierzyński« Wróć do listy pytań

Witam, szukam pomocy w sprawie sposobu rozliczania w Urzędzie Skarbowym w trakcie urlopu macierzyńskiego. 24 lipca urodziłam dziecko i od tego czasu jestem na urlopie macierzyńskim. Moje pytanie jest następujące: jak mam się rozliczyć z urzędem skarbowym? Czy dostanę PIT z ZUS`u? Dodam, że PIT od pracodawcy już dostałam. Zastanawiam się jak to rozwiązać, jeśli otrzymuję pieniądze co miesiąc z ZUS`u.
Wysłane przez redakcja
Zadane przez 24 kwietnia 2014 14:34
0

Zasiłek macierzyński kwalifikowany jest przez prawo jako przychód, co oznacza, że wymaga ujawnienia go w rocznym rozliczeniu podatkowym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do dostarczenia Pani PIT-11, w terminie do końca lutego. Na tej podstawie zasiłek macierzyński powinien zostać wykazany w dokumencie PIT-37. Należy jednak pamiętać, że zasiłek macierzyński nie jest przychodem uzyskanym na podstawie stosunku pracy, dlatego w zeznaniu powinien być wykazany jako przychód z innych źródeł.
Zasiłek ten podlega ogólnym zasadom opodatkowania. Mimo, że nie można go pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, to można w tym przypadku skorzystać z ulg podatkowych zmniejszając tym samym wysokość zobowiązania podatkowego.

Wysłane przez redakcja
Odpowiedziane 5 maja 2014 10:56