Co to jest Jednolity Plik Kontrolny VAT i co warto o nim wiedzieć?
W życie weszły znowelizowane przepisy, dotyczące rozliczania podatku przez przedsiębiorców. Odtąd muszą oni przekazywać szczegółowe dane podatkowe w postaci elektronicznie wygenerowanego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Będzie on zawierał informacje odnośnie ewidencji zakupu i sprzedaży.
Rząd realizuje tym samym obowiązek narzucony przez unijne ustawodawstwo w zakresie cyfryzacji raportowania podatków. Zobowiązanie takie nałożyła Rada Europejska dyrektywą ATAD, która obejmuje zasady przeciwdziałania praktykom dążącym do unikania opodatkowania, a które bezpośrednio wpływają na działanie rynku wewnętrznego.
Obowiązek przesłania takiego pliku powstaje:
- w zakresie ewidencji VAT – obowiązek wejdzie w życie od stycznia 2018r., raz w miesiącu,
- w zakresie danych do e-kontroli – obowiązek wejdzie w życie od 1 lipca 2018r., na wezwanie organów podatkowych.
Obowiązek ten, od nowego roku, dotknie wszystkich podatników VAT, bez względu na to, czy są to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mikroprzedsiębiorcy, czy inny podmiot. Będzie on musiał raz w miesiącu przesyłać organom kontroli podatkowej plik JPK_VAT.
Zmiana ta ma przede wszystkim ułatwić pracę organom podatkowym. Dane podatkowe będą bowiem weryfikowane na bieżąco w sposób automatyczny. Przyspieszy to prowadzenie czynności kontrolnych i sprawdzających. Inną jego zaletą będzie pozytywne wpływanie na działanie samych przedsiębiorstw. Czynności kontrolne pozwolą bowiem na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w księgach, które od ręki można będzie usunąć. Przedsiębiorca będzie mógł więc na bieżąco kontrolować stan swoich finansów. Będzie to również forma dogodniejsza dla firm, niż prowadzone w tej chwili kontrole skarbowe, ponieważ będą się odbywała w siedzibie przedsiębiorcy. Jeśli organ skarbowy nie wykryje nieprawidłowości na tym etapie, nie będzie ingerował w działanie firmy. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest to więc rozwiązanie korzystniejsze, ale i bezpieczniejsze, ponieważ zapobiega zbyt dużej ingerencji organów skarbowych w funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
JPK tworzony będzie na podstawie danych o operacjach firmy za dany okres. System jest czytelny i jednakowy dla wszystkich firm, a jego zadaniem jest przekazanie do fiskusa informacji o firmie w postaci elektronicznej. Dzięki tej jednolitości organy podatkowe będą mogły w krótkim czasie porównać dane różnych firm z różnych branż, co dotychczas odbywało się ręcznie i było bardzo praco i czasochłonne. JPK umożliwi skarbówce wyłapywanie podejrzanych transakcji, pustych faktur, czy innych działań, zmierzających do uniknięcia obowiązku podatkowego.
Na rządowych stronach można znaleźć informację o aktualnie obowiązujących plikach oraz o tym, kogo dotyczy obowiązek ich przesłania.
Najnowsze komentarze