Zmiana stawek podatku VAT

Dodane dnia mar 28, 2019 w Artykuły i porady, Podatki, Wiadomości | 0 komentarzy

korony czeskie

White Lace Photography/bigstockphoto.com

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zmiany zakładają wprowadzenie nowej matrycy stawek podatkowych, a także instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS).

Celem nowelizacji jest jak zawsze uproszczenie rozbudowanego systemu stosowania zróżnicowanych stawek VAT, co powoduje po stornie przedsiębiorców niemałe problemy. Obecnie bazują oni na kwalifikacji PKWiU. Stosować mogą jedną z trzech obowiązujących stawek, podstawowej w wysokości 23 %, oraz stawek preferencyjnych 5% i 8%. Rodzaj stosowanej stawki zależy od rodzaju dokonywanej transakcji sprzedaży towarów lub usług i ich identyfikacji w odpowiednim załączniku do ustawy o VAT.

Ministerstwo Finansów wskazuje na konieczność uproszczenia tego systemu, a przede wszystkim zmienienia sposobu identyfikacji towarów na potrzeby ustalenia należnego podatku. Zaproponowano więc odejście od klasyfikacji PKWiU i zastąpienie jej Nomenklaturą Scaloną (CN). Pozwoli to na ujednolicenie klasyfikacji towarów na rynku polskim, a także w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zmiana obejmie jednak wyłącznie towary, w stosunku do usług nadal będzie funkcjonowała klasyfikacja PKWiU 2015.

W praktyce największa zmiana dotknie więc towary, objęte jednolitą stawką opodatkowania dla całych działów Nomenklatury Scalonej. Jak zapewnia Ministerstwo, rozwiązanie to jest o wiele prostsze i przejrzyste, co ma przełożyć się na jednolite taksowanie stawek podatku VAT. W efekcie stawki dotyczące niektórych towarów zostały podniesione, między innymi na owoce morza, czy napoje owocowe i warzywne, składające się co najmniej w połowie z wsadu warzywnego.

Dodatkowo nowelizacja wprowadzi instytucję WIS, czyli Wiążącą Informację Stawkową. Będzie to instrument, który pozwoli zapewnić podatnikom i organom podatkowym sprawniejsze i poprawne stosowanie stawek VAT. WIS będzie w formie decyzji wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej. Decyzja zawierać będzie opis towaru lub usługi, wraz z ich klasyfikacją, a wydawana będzie na wniosek podatnika. Po złożeniu takiego wniosku podatnik będzie objęty ochroną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W tym czasie fiskus nie będzie więc mógł zakwestionować stawki VAT zastosowanej przez podatnika, a decyzja WIS będzie dla urzędu skarbowego wiążąca. Będzie to tworzyło swego rodzaju procedurę, ponieważ wydana WIS będzie miała zastosowanie do wszystkich towarów, których dotyczy, będą się więc mogli nią posługiwać wszyscy podatnicy, jeśli przedmiotem transakcji przez nich dokonywanych będą te same towary.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.