Firma w domu a wyższy podatek od nieruchomości
Czy wiesz, że jeśli twoja działalność jest zarejestrowana w domu, to musisz zapłacić wyższy podatek od nieruchomości? Dzieje się to jednak tylko w przypadkach niektórych rodzajów działalności. Sprawdź, czy taki obowiązek dotyczy także Ciebie.
Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na zarejestrowanie siedziby firmy we własnym domu. Wynika to z chęci zaoszczędzenia środków na wynajmie biura, ale jednym z głównych powodów jest także wygoda. W końcu łatwo jest usiąść do biurka zaraz po wstaniu z łóżka. Nie trzeba tracić czasu na przygotowanie się do wyjścia, ani na dojazdy.
Jednak czasami gmina może nałożyć wyższy podatek od nieruchomości na niektórych przedsiębiorców.
Stawka podatku od nieruchomości zależy od decyzji gminy
Zanim zdecydujemy się zarejestrować swój biznes we własnym domu, trzeba uzyskać zgodę gminy. Należy poinformować o tym fakcie władze gminy i jeśli w ciągu 30 dni nie dostaniemy odmowy, to firmę możemy zarejestrować z siedzibą w domu, korzystając z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej..
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych działalności jest potrzebna modyfikacja lokalu, aby dostosować go do świadczonych usług. Przykładami są: salon kosmetyczny, salon fryzjerski czy gabinet lekarski.
Wtedy może zdarzyć się, że gmina nałoży na takich przedsiębiorców wyższy podatek od nieruchomości.
Jeśli jednak nikogo nie zatrudniamy, a naszą pracę wykonujemy przed komputerem przy biurku w mieszkaniu, to nie musimy obawiać się podwyższonej stawki podatku. Wynika to z tego, że nie trzeba dostosowywać lokalu do działalności przedsiębiorstwa, tylko wciąż spełnia on głównie funkcje mieszkalne.
Warto wiedzieć, że podatku od nieruchomości nie płacimy sami według stałej stawki. Trzeba poczekać na pismo z gminy, które będzie zawierało informację, jaką należność w tym roku musimy uregulować.
Czy warto mieć firmę w domu?
Oprócz oczywistych oszczędności na wynajmie biura i dojazdach, rejestracja firmy we własnym mieszkaniu ma jeszcze inne plusy. Część czynszu, rachunków za prąd czy internet możemy włączyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu obniżamy sobie podstawę opodatkowania i w rezultacie musimy zapłacić niższy podatek.
Jeśli nie mamy wydzielonej konkretnej przestrzeni na wykonywanie obowiązków służbowych, to procent kosztów, który możemy odliczyć, nie jest prawnie ustalony. W praktyce jest to najczęściej 20-30% łącznych wydatków na mieszkanie.
A co zrobić, gdy praca w domu nam się znudzi, dzieci lub zwierzęta będą nam notorycznie przeszkadzać albo potrzebujemy profesjonalnego miejsca na spotkanie z klientem? Wtedy warto skorzystać z bogatej oferty biur coworkingowych. Można tam wynająć biurko albo salę konferencyjną na kilka godzin lub dni w miesiącu i w spokoju popracować albo na neutralnym gruncie odbyć spotkanie z klientami czy kontrahentami. Takie rozwiązanie nie obciąży nadmiernie budżetu firmy, a jednocześnie pozwala na odpoczynek od własnych czterech ścian.
Najnowsze komentarze