Nowe regulacje podatkowe dla przedsiębiorców

Dodane dnia wrz 23, 2019 w Wiadomości | 0 komentarzy

zatrunienie

W listopadzie w życie wchodzą kolejne zmiany dotyczące przedsiębiorców, jednak pierwsze poczują oni już we wrześniu. Na co trzeba się przygotować w związku z nowelizacją ustawy o VAT?

1 września zaczęła obowiązywać stworzona przez rząd tzw. biała lista podatników. Jest to rejestr zawierający informacje o numerach rachunków bankowych podatników VAT, nazwie firmy lub imieniu i nazwisku właściciela, numerach NIP. REGON oraz PESEL, adresie prowadzenia działalności, osobach reprezentujących podmiot, ich imionach i nazwiskach, dacie rejestracji, odmowie rejestracji, czy w końcu o wykreśleniu z rejestru podatników VAT.

Zmiany uzasadnione są podniesieniem bezpieczeństwa transakcji dokonywanych między firmami. W praktyce pozwolą urzędom skarbowym na jeszcze większa kontrolę finansów przedsiębiorców. Zgodnie bowiem ze zmianami, przedsiębiorca, który przeleje na rachunek kontrahenta nie zgłoszony do KAS kwotę większą niż 15 tysięcy złotych, nie będzie mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów i odpowie solidarnie ze sprzedawcą za VAT. Można tej sankcji uniknąć, jeśli powiadomi się karbówkę o dokonaniu płatności na rachunek niewskazany na wykazie. Dokonać tego trzeba w terminie 3 dni od daty wykonania przelewu. Nadal w tym wypadku można będzie odliczyć podatek od otrzymanej faktury. Dane w rejestrze aktualizowane będą raz na dobę w dni robocze.

Z początkiem września miał zmienić się również wygląd paragonów fiskalnych. Odtąd przedsiębiorca miał umieszczać na nim swój numer NIP, obowiązek wprowadzenia tej zmiany przeniesiono jednak na 1 stycznia 2020 roku. Po wejściu w życie zmiany fakturę do paragonu będzie można wystawić wyłącznie, gdy na paragonie będzie widniał numer identyfikacji podatkowej.

Od listopada natomiast w życie wejdzie obowiązkowy split payment, czyli podzielona płatność. Obejmie wybrane branże i około 150 towarów i usług. Rozwiązanie to będzie dotyczyć transakcji, których wartość jest równa bądź wyższa od kwoty 15 tysięcy zł. Obejmie branże elektroniczną, paliwową, wytwarzająca tworzywa sztuczne, a także związane z produkcją stali, złomu, metali nieżelaznych, czyli branże wskazane przez ustawodawcę jako „narażone na wyłudzenia skarbowe”.

Informacja o konieczności zastosowania podzielonej płatności będzie musiała zostać umieszczona na fakturze. Brak tej informacji oznaczać będzie sankcję w wysokości 100 % kwoty podatku wykazanego na fakturze. Taka sama kara spotka przedsiębiorcę, który mimo wskazania na fakturze obowiązku zapłaty jako split payment, dokona płatności w inny sposób.

Rząd uzasadnia wprowadzenie zmian koniecznością uszczelnienia podatku VAT, a także zwiększeniem bezpieczeństwa transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami. W pierwszym półroczu 2020 przedsiębiorców czekają jednak kolejne zmiany podatkowe. Jedną z nich będzie zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.