Nowy podatek- Exit Tax

Dodane dnia lip 25, 2018 w Artykuły i porady, Podatki, Wiadomości | 0 komentarzy

Przenoszenie działalności z jednego kraju do drugiego przestanie być sposobem na unikanie opłat podatkowych. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić specjalny podatek exit tax. Przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę od zakładanych zysków, dlatego też często określa się go mianem podatku od niezrealizowanych zysków. Nowelizacja przepisów miała wejść w połowie 2018 roku, jednak nie udało się przygotować odpowiedniej ustawy. Nowa data wprowadzenie zmian nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej nastąpi to dopiero pod koniec 2019, zgodnie z odgórnym rozporządzeniem Unii Europejskiej.

Praktyka zmiany miejsca prowadzenia działalności nie jest niczym zaskakującym. Wiele firm dokonuje takich zmian, by rozszerzać lub usprawniać swoją działalność. Jednak często zdarza się, że firmy, które przez dłuższy okres korzystały z preferencyjnych warunków lub ulg, po ich wyczerpaniu przenoszą się do państwa, gdzie takie możliwości im znowu przysługują, tym samym nie odpracowują swoich benefitów w poprzednim kraju. Oznacza to straty dla skarbu państwa. Ponadto exit tax ma być receptą na niepłacenie podatków w miejscu wytarzania towarów czy usług, gdzie faktycznie dochodzi do czerpania dochodów.

Plany resortu zakładały wprowadzenie podatku już na przełomie kwietnia i maja 2018 roku. Jednak ze względu na zawirowania polityczne nie doszło do wdrożenia zmian podatkowych. Exit tax ma obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej do końca przyszłego roku. Unijna dyrektywa ma przeciwdziałać szkodliwej konkurencji podatkowej. Nowy podatek stanowić ma specjalną ochronę dotychczasowych źródeł dochodu budżetu państwa, które mogą obniżać się ze względu na migrację przedsiębiorców do innych krajów Wspólnoty Europejskiej. Szczególnie zauważalne jest to na linii Polska – Czechy. Ponadto polska gospodarka może znacząco ucierpieć, gdy polscy przedsiębiorący będą prowadzić swojej firmy np. na Ukrainie, gdzie koszt produkcji i infrastruktury jest znacznie niższy.

Firmy, które pozostają w kraju zapewniają miejsca pracy oraz wytwarzają PKB, a co najważniejsze – płacą podatki. To niezbędne warunek utrzymania rozwoju gospodarczego, dlatego wprowadzenie exit tax stanowi ważny aspekt działalności resortu finansów. Najnowszy projekt ustawy o zmianie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jest cały czas tworzony. Jego celem jest sprawne wprowadzenie do wszystkich instytucji podatkowych opłat na podstawie exit tax. Jednak Ministerstwo Finansów nie zdradza jeszcze kiedy ostatecznie może to nastąpić. Wszystko wskazuje na to, że dokładne wytyczne poznamy dopiero za kilka miesięcy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.