Polacy chętni do zmiany firmy

Dodane dnia maj 17, 2022 w Wiadomości | 0 komentarzy

Mężczyzna w domu siedzi przy latopie, przegląda dokumenty, popija coś z filiżanki

Portal Pracuj.pl przeprowadził badanie pod nazwą „Nowe oblicza pracy”, w którym zebrał informacje na temat mobilności zawodowej Polaków, aktywności rekrutacyjnej, motywacji do zmiany miejsca zatrudnienia oraz tego, jak postawy względem pracy kształtują się z wiekiem.

Ostatnie 2 lata, pomimo że upłynęły pod znakiem pandemii, obostrzeń epidemicznych i pracy zdalnej, przyniosły duże ożywienie na rynku pracy. Badanie portalu Pracuj.pl przeprowadzone zostało na grupie 2128 Polaków i pokazuje, że 36 proc. badanych aktywnie poszukuje nowej pracy, a ponad 80 proc. byłoby otwartych na zmianę, gdyby otrzymali dobrą propozycję.

Jedna trzecia osób biorących udział w badaniu deklaruje, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy zmieniła miejsce zatrudnienia, a w ciągu ostatniego roku zdecydowało się na to 22 proc. badanych. Eksperci podkreślają, że bardziej aktywne na rynku pracy są osoby młodsze, natomiast z wiekiem rośnie potrzeba stabilizacji. W grupie wiekowej 45-65 lat ponad 40 proc. respondentów pracuje w tym samym miejscu od ponad 10 lat. W młodszej grupie wiekowej (między 35 a 44) taki staż pracy u jednego pracodawcy ma 29 proc. badanych, a w Generacji Y (wiek 25-34 lata) jedynie 4 procent. Najmłodszych respondentów charakteryzuje największa mobilność zawodowa i łatwość podjęcia decyzji o zmianie pracy, nawet w tak niepewnym czasie, jak okres pandemii.

Tuż po wybuchu pandemii część osób została zmuszona do poszukiwania nowej pracy z powodu decyzji kadrowych w dotychczasowych firmach, często podyktowanych lękiem o to, co przyniesie przyszłość. Kilka miesięcy później na rynku pracy dało się jednak zaobserwować duże ożywienie. Firmy zaczęły na nowo zatrudniać, a pracownicy dostrzegli szansę na znalezienie pracy na lepszych warunkach, bardziej stabilnej lub też na zmianę ścieżki zawodowej.

83 proc. badanych potwierdza, że skorzystałoby z atrakcyjnej propozycji pracy. Dotyczy to głównie osób, których staż pracy wynosi od kilku do kilkunastu lat. W grupach wiekowych 25-34 lata oraz 35-44 gotowość do zmiany pracy deklaruje blisko 90 proc. respondentów. Wśród osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową, liczba ta jest nieco mniejsza i wynosi 84 proc., a najmniej otwarci na zmianę są przedstawiciele grupy najstarszej, czyli po 45 roku życia (76 proc.).

Z badania Pracuj.pl wynika, że najważniejszym czynnikiem, który motywuje ludzi do poszukiwania nowej pracy, jest możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia (65 proc.). Kolejnym powodem, dla którego Polacy decydują się na zmianę, jest brak możliwości awansu w dotychczasowej firmie oraz brak poczucia bycia docenianym. Czynniki te wskazało po 23 proc. badanych. Co 6 osoba szuka nowej pracy, ponieważ chce zmienić zawód lub branżę. Pandemia spowodowała również, że ludzie poszukują innej pracy z powodu uciążliwych dojazdów (12 proc.) lub braku możliwości pracy zdalnej (9 proc.).

Ankietowani zostali także zapytani o to, co powoduje, że chcą zostać w aktualnym miejscu pracy. Dla 41 proc. odpowiednie wynagrodzenie jest czynnikiem, który sprawia, że nie rozglądają się za inną pracą. Kolejnym aspektem jest wygoda i dobre relacje ze współpracownikami i przełożonymi, odpowiednia lokalizacja i dobra atmosfera.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.