Zakup roweru w kosztach firmy

Dodane dnia sie 14, 2020 w Artykuły i porady, Podatki | 0 komentarzy

Rower czy skuter traktowane jako środek transportu mogą zostać ujęte w kosztach firmy. Są to bowiem coraz częściej wybierane alternatywy dla samochodu osobowego, które nie tylko przyspieszają poruszanie się, szczególnie po zakorkowanych miastach, ale pomagają dbać o kondycję fizyczną osobom, które większość czasu spędzają za biurkiem.

Wątpliwości pojawiają się, gdy przedsiębiorca taki zakup chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z ustawą za koszt taki uznaje się wydatek, który przyczynia się do uzyskania przychodu albo do utrzymania lub zabezpieczenia jego źródła. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia rzeczy, których do kosztów takich zaliczyć nie można, na szczęście nie ma wśród nich ani skutera ani roweru. Zakup na firmę musi być więc ściśle powiązany w wykonywaną działalnością. I o ile rower wyczynowy za kilkanaście tysięcy mógłby budzić wątpliwości organów skarbowych, to zakup zwykłego roweru można łatwo uzasadnić, jeśli przedsiębiorca wykaże, że służy on mu lub jego pracownikom jako środek transportu – w celu dojazdu do pracy, kontrahentów, czy w inne miejsca, w których w związku z prowadzoną działalnością musi się pojawiać.

Co ważne, zakup roweru nie wyklucza zakupu samochodu na firmę i odwrotnie, o ile przedsiębiorca będzie w stanie uzasadnić, że używa obu rodzajów pojazdów. Jeśli koszt roweru nie przekroczył 10 000zł, wówczas nie trzeba go ujmować w środkach trwałych, a zakup należy ujawnić jako jednorazowy koszt. Gdy natomiast rower był droższy, a przewidywany czas jego użytkowania będzie dłuższy niż rok, wówczas przedsiębiorca powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a wcześniej wprowadzić zakup do ewidencji środków trwałych. Stawka amortyzacji wynosi w tym wypadku 18%.

Do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczyć wydatki związane z eksploatacją tego typu pojazdów, albo dodatkowe koszty powstałe przy zakupie, np. opłatę za rejestrację, zakup paliwa do skutera, czy części wymiennych. W przypadku roweru kosztami takimi może być serwis, czy zakup zabezpieczenia.

Ile VAT-u można odliczyć?

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mogą przy zakupie roweru może odliczyć 100% naliczonego VAT-u. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku zakupu skutera. Wysokość VAT-u, jaki można odliczyć, zależy tak naprawdę od możliwości technicznych tego pojazdu i prędkości maksymalnej, jaką jest w stanie osiągnąć. Jeśli skuter może poruszać się z prędkością do 25 km/h wówczas nie jest traktowany jako pojazd samochodowy, a przedsiębiorca może odliczyć cały VAT. Jeśli jednak skuter pozwala jeździć szybciej, wówczas wypełnia on definicję pojazdu samochodowego i stosuje się wobec niego przepisy dotyczące samochodów. A tu występują ograniczenia związane z odliczaniem VAT. Jeśli rower będzie wykorzystywany do celów związanych z prowadzeniem działalności, ale również prywatnie, wówczas przedsiębiorca może odliczyć 50% VAT od zakupu i tyle samo wydatków na eksploatację. VAT w wysokości 100% można odliczyć, gdy skuter jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.